Open-air festival Skautská alternativa vol. 10

Ve dnech 13. a 14. září proběhne v Bubnech jubilejní ročník festivalu Skautská alternativa. V areálu bývalé drážní celnice u metra Vltavská jej již podesáté pořádají výhradně skauti a skautky z Prahy 7. Páteční program se ponese v duchu silných písní a  nemainstreamového rock’n’rollu, zatímco na sobotu bude již tradičně připraveno odpoledne plné zábavných disciplín a workshopů, na které naváže alternativnější hudební program z ČR i zahraničí.

Ve dnech  13. - 14. 9. 2019 proběhne nad stanicí metra Vltavská již desátý ročník open-air festivalu Skautská alternativa na Sedmičce. Pravidelný návštěvník jistě potvrdí, že by byla chyba nechat se odradit zavádějícím názvem. Akce je otevřená široké veřejnosti a krom toho, že láká fanoušky kvalitní nezávislé hudby ze všech koutů světa, nabízí navíc neokoukaný venkovní program pro děti i celé rodiny, originalitou a úrovní na hony vzdálený od dětských dnů a městských slavností. Celou akci jako každoročně připravují (ve striktně dobrovolnickém režimu) skauti a skautky z Prahy 7.

Hudební program zaměřený na kvalitní písňovou tvorbu, autentický projev a neokoukané zahraniční interprety různých žánrů odstartuje v pátek úderem 17:00. Dramaturgicky sevřený večer otevřou mladí psychadelici částečně vzešlí z řad letenských skautů The Ribs, kteří představí svou novou desku All You Can Eat. Následovat bude Bavor a Javor, čtyřčlenné duo hrající temné stínadelské elektro-country. Nově vydanými nahrávkami se budou prezentovat také Please the Trees (s albem Infinite Dance) a stálice festivalového nočního jamu, kapela Byl Pes (s novinkou Žiju i nežiju). Oficiální festivalovou produkci, která končí ve 22:00, pak uzavřou slovenské Živé Kvety. „Rozšířený formát akce o páteční večer se nám v minulých letech osvědčil. Program jubilejního ročníku jsme pojali jako průřez toho, co v nás za posledních 9 let zanechalo nejsilnější dojem, a nutno přiznat, že na to i prostor dvou dnů sotva stačí.“ hodnotí Fanda Holý, zakladatel festivalu.

Sobotní odpoledne je nejprve určeno dětem, jejich rodičům a všem zájemcům o venkovní aktivity připravené letenskými skauty. Akce odstartuje ve 13:00, a na tuto část probíhající do 17:00 je pro děti a jejich doprovod vstup zdarma. V průběhu odpoledne se rozjede šířeji rozkročený hudební program, v rámci kterého vystoupí řada zahraničních interpretů, kteří do ČR dorazí výhradně na Skautskou alternativu. Od 15:00 zahraje svérázný písničkář Jiří Konvrzek, následovaný českými písněmi v podání irish-punkového šramlu Kadé Chim. Rakouskou odpovědí na oboje budou vídenští Rewolfinger. Dále vystoupí ukrajinský countryman původem z Haliče Sasha Boole, Holy Fanda 2010 Revisited – koncertní derniéra reedice deset let starého stejnojmenného alba a jako hlavní hvězda večera Tim Eriksen (US). Po vystoupení charismatického multiinstrumentalisty, muzikologa a popularizátora horalských zpěvů Sacred Harp bude následovat monumentální undergroundový orchestr BBP.

Občerstvení všeho druhu po celou dobu konání akce, vstupenky za velmi příznivou cenu (zejména v předprodeji) a výjimečná komorní atmosféra v samém středu Prahy jsou již samozřejmostí. Akci si každoročně užívají jak děti a rodiče, tak i hudebníci a všichni posluchači. „Okrem všetkých zaujímavých a celodenných hier pre deti a úžasných kapiel tento festival vôbec nezabije návštevníka zvrátenými decibelmi. Jeho atmosféra je úplne úžasná,“ hodnotí Lucia Piussi, zpěvačka legendární bratislavské kapely Živé kvety, která na festival zavítala již dříve a nemůže tedy chybět ani u příležitosti výročí.